Seniorzy zwiedzali nowy dworzec i mediatekę

W dniu 1 października 2020 r. seniorzy z Klubu Seniora przy ul. Naruszewicza 25 zwiedzali wyremontowany dworzec autobusowy. Jest to unikatowa budowla o kształcie rotundy, z powodu którego nazywany bywa „spodkiem”. Znajduje się w centrum Kielc przy ul. Czarnowskiej. Budowę rozpoczęto w 1975 roku, budynek oddano do użytku 20 lipca 1984, w czterdziestą rocznicę PRL. Zaprojektowali go arch. Edward Modrzejewski, inż. Jerzy Radkiewicz i inż. Mieczysław Kubala.

Budynek został wpisany na listę zabytków. Świętokrzyski konserwator zabytków oznajmił: „wzniesiony w latach 1975–1984 budynek dworcowy m.in. stanowi unikalny i nowatorski przykład architektury PRL, uznawany za jedną z cenniejszych realizacji architektonicznych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku, i materialny dokument epoki.(…)”

Modernizacja dworca rozpoczęta została we wrześniu 2018 roku. Według planu zachowana została charakterystyczna bryła obiektu, natomiast infrastruktura dworca została znacznie zmodernizowana. Zakończenie prac nastąpiło późnym latem 2020 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *