XIV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Muzeum Wsi Kieleckiej serdecznie zapraszają na 14. Jarmark Agroturystyczny do Parku Etnograficznego w Tokarni, który odbędzie się 2 czerwca w godzinach 11-18.

W skansenie zaprezentuje się ponad stu wystawców z regionalnymi smakołykami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarstwa Agroturystyczne oraz rękodziełem (m.in. wyroby z łyka osikowego, obrusy i serwety, zabawki ludowe). Czterdziestu wystawców wystartuje w konkursie kulinarnym, który w tym roku odbywa się pod hasłem “Miała baba placek i nie tylko słodki”. Konkurenci przygotowali wyjątkowe regionalne dania związane z miejscem ich zamieszkania, min.: bocianie, gniazdo, placuszki kapuściane, wesoły słonecznik, wiosenny przekładaniec, słodka fasolka po bolechowicku, kućmok, burocon, suchedniowski tort chlebowy. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs Etno Ciuch. Niektóre z propozycji nawiązują do współczesnego looku, wśród 15 konkurentów znalazły się np. “etnodżinsy”.

Zapraszamy do strefy rodzinnej zabawy, która będzie trwała przez całe wydarzenie. Odbędą się bezpłatne warsztaty z wykonywania lalek motanek, wyplatania wianków, animacje z Osadą Średniowieczną z Huty Szklanej, promocja zdrowego odżywiania przygotowana przez Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa (degustacje zdrowych soków, gry i zabawy). W Kosmicznej Stacji Dizajnu mali kosmonauci w tunelu czasoprzestrzennym odpalą rakietę, namalują kosmiczny pejzaż, pobawią się magicznym piaskiem. Wytwórnia Wrażeń przygotuje ściankę wspinaczkową , dmuchanego darta, wyścigi zdalnie sterowanych aut i walki gladiatorów. W specjalnie wykonanej na Jarmark Foto Budce będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie. Skosztujemy pysznych podpłomyków upieczonych w piecu z ziołowym masełkiem. Znakomita gawędziarka Ewa Siudajewska nauczy nas mówić gwarą świętokrzyską, a jej najlepsi uczniowie otrzymają nagrody.

Scenę wypełni znakomita muzyka ludowa i taneczna. Wystąpią: Zespół Ludowy BolechowiczanieCieślaneczkiZespół Śpiewaczy DomaszowianieZespół Pieśni i Tańca GnieździskaZespół Pieśni i Tańca MiechowiacyZespół EGO oraz TOP GIRLS.

Imprezę rozpocznie Msza św. plenerowa przed kościołem z Rogowa o godzinie 11 w oprawie Zespołu Ludowego Bolechowiczanie.

Zapraszamy do przyjazdu do skansenu specjalną linią „T” Kielce-Tokarnia.

14. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny – program:

 • 11–12 Msza Święta w Kościele z Rogowa
 • 12–12.20 Zespół Ludowy Bolechowiczanie
 • 12.25–12.35 Cieślaneczki
 • 12.35–13 Zespół Śpiewaczy Domaszowianie
 • 13–13.30 Zespół Pieśni i Tańca Gnieździska
 • 13.30–14 Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy
 • 14–14.20 Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Masz babo placek i nie tylko słodki”
 • 14.20-14.50 Konkurs dla publiczności – Gwara świętokrzyska „Toto nase godanie”
 • 14.50–15.20 Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy
 • 15.20–15.40 Rozstrzygnięcie konkursów: „Świętokrzyski Etnociuch”, „Najpiękniejsze stoisko 14. Świętokrzyskiego Jarmarku Agroturystycznego”
 • 15.40–16.30 Zespół EGO
 • 17–18 Zespół TOP GIRLS